Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09.00 - 19.00
Hafta Sonu 09.00 - 19.00

Zirkonyum Protez Nedir?

Zirkonyum diş hekimliğinde kullanımı yaygınlaşan estetik bir materyaldir. Başlangıçta daha opak olan bu zirkonyum blokları, daha çok arka grup dişlerde yada renklenmiş dişlerin renklerini maskelemede kullanılmaktaydı. Kırılma dayanıklığı yüksek olarak lanse edilse de, üzerine gelen porselen ile bu dayanıklık düşmekteydi. Ayrıca zirkonyum protezlerin hazırlanması işlemleri, ciddi hassasiyet gerektirdiği için her zaman istenen estetik ve dayanıklılığı veremiyordu.

Gelişen teknoloji ve yapılan araştırmalar ile zirkonyumun diş hekimliği kullanımı artık çok farklı bir yere geldi. Dişin doğal estetik yapısını taklit edebilen zirkonyum bloklar ile aynı dişte olduğu gibi değişen renk değerleri elde edebilmekteyiz. Doğal dişte diş eti seviyesinde daha doygun sarı-kahverengi renkleri varken, çiğneyici yüze doğru renk beyazlaşıp şeffaf bir hal alır. Günümüzde kullandığımız zirkonyum blokları da işte bu renk yapısını taklit edebilmekte ve porselen ilavesi olmadan kullanılabilmektedir. Bu tip kron yada köprülere ‘MONOLİTİK’ denmektedir. burada kast edilen üretilen protezin sadece bir materyalden üretilmiş olmasıdır. Dolayısı ile malzemenin gerçek fiziksel ve kimyasal özelliklerin faydanılmaktadır.

Ayrıca bu malzemelerin üretimi bilgisayar ortamında tasarlanmakta ve üretiminde her hangi bir dış etkene maruz kalmadan en iyi koşullarda üretilmektedir.

Günümüz dijital çağından nasibini alan CAD/CAM sistemler ile ağız içi ölçüler dijital olarak ağız içi kameralarla alınmakta ve üretim merkezlerine bu veriler saniyeler içinde dijital olarak transfer edilebilmektedir. Böylece ağız içi, en doğru şekliyle üretim merkezine gönderilebilmekte ve daha doğru ve uyumlu protezler yapılabilmektedir.

Günümüz diş hekimliğinin teknolojik ve estetik malzemelerinden birisi olan zirkonyum; kron, köprü yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Biyolojik olarak uyumlu olması, renginin diş rengine yakın olması, dişten daha az madde kaldırılması gibi avantajları bulunmaktadır. Ancak bu avantajları her sabit protezi zirkonyumdan yapacağımız anlamına gelmemektedir. Hastanın diş rengi, yapılacak yerdeki boşluk miktarı, hastanın ortodontik durumu gibi kriterler neticesinde, hastalarımıza yapılacak protez tipine ve materyaline karar vermekteyiz.

Seçim zirkonyum’dan yana olduğunda ise; ilgili dişte basamaklı bir kesim yapılır ve kesim pürüzleri düzeltilip kesik diş ölçüye hazır hale getirilir.. Burada önemli olan dişlerin paralelliğinin sağlanmasıdır. Her iki çenenin de ölçüsü alınıp, hastamıza protezin bitimine kadar kullanacağı geçici protezi üretilip yapıştırılır.

Prova aşamaları sonunda hasta ve hekimin onayı alan protez yapıştırılır ve hasta kullanımı başlamaktadır.

Bu aşamada hastalarımıza bazı tavsiyelerimiz olmaktadır.

Bunlar;

  1. 1 saat yemek yememesi,
  2. O gun protez tarafını pek kullanmaması,
  3. Yumuşak gıdalarla başlamasını, sert gıdalara daha sonra geçmesini,
  4. Gözden kaçmış bir yükseklik yada pürüzlülük varsa hemen hekiminize başvurmalarını tavsiye etmekteyiz.