Çalışma Saatleri :
Hafta içi 09.00 - 19.00
Hafta Sonu 09.00 - 19.00

20 Yaş Dişleri

Dişlerin çıkması sırasında en sonda yer alırlar ve çıkabilmeleri her zaman mümkün olmayabilir. Çene boyutları ile diş boyutları uygun olduğunda tüm dişler rahatlıkla çıkabilirken ve ortodontik bir sorun yaşatmazken, çene ve diş boyutlarının uyumsuz olması 20 yaş dişlerinin çıkamamalarına sebep olabilir.

Tedavisi genellikle çekim olan bu dişlerin gömülü kalma sebebi; insanoğlunun yemekleri yumuşak olarak tüketmeye başlaması, fiziksel olarak dişlerin aşınmalarını durdurmuş ve 20 yaş dişlerinin yer bulamamaları sonucu gömülü kalmalarına sebep olmuştur.

Röntgende görüldüğü gibi gömülü kalma şekilleri değişkenlik gösterir. Bazen sadece yumuşak doku ile kaplı iken, bazen yarı gömülüdür. Bazen ise tamamen kemikle çepeçevre kaplıdır.

20 Yaş dişlerinin çekilmesine şikayet durumuna göre karar verilir. Diğer dişleri sıkıştırması, yanağı şişirmesi, çenenin açılmasını engellemesi ya da enfekte olması gibi sebepler dişin çekilmesini gerektirir. Ayrıca ortodontik tedavi sırasında ya da sonrasında çekilmesi gerekebilir.

20 yaş dişlerinin çekilmesi sonrasında kişinin diş bakımı ve çekim bölgesinin hem içten hem dıştan soğuk tutulması çok önemlidir. Soğuk tamponlama 3 gün kadar sürmelidir. Soğuk tamponlama; çekim bölgesinin şişmesini ve dikişlerin yerinden çıkmasını engeller.